Jag tog ut all mat ur frysen efter frukosten idag. Slängde en hel del, och la resten i kylväskorna. Och så stängde jag av frysen.
Ställde ut kylväskorna på balkongen och så väntade jag på att isen skulle börja smälta. Jag brukar sätta en varmluftsfläkt framför frysen när jag frostar av den, men den är i källaren så jag skippade det idag.
Och vilken tid det tog.. När det Ä N T L I G E N började rinna vatten så visade det sig att den ena lådan från frysen inte var tät. Och det var den jag hade satt för att samla upp vattnet! Fick torka upp en hel del! Och sen dit med långpannan istället!
Jag messade med min kloka vän Carina, som sa att jag skulle sätta in skålar med varmt vatten i. Och då satte det fart och isen smälte!
Så nu är äntligen frysen frostad och lådorna sitter inte fast!
Va bra att jag gav dig ett gott råd, härligt när de är gjort.
Bra jobbat!
Kram
GillaGilla
Ja, tack!!
Kram
GillaGilla
Jag brukar koka vatten i kastrull o så sätter jag in den i frysen.
Tinar riktigt fort
GillaGilla
Jag var ju inte så lustig innan Carina tipsade… Ni är smartare än jag! 😉
GillaGilla
🤪
GillaGilla
Ser nu mitt stavfel!! Ha ha ha!! Listig, skulle det ju stå. Fniss!!
GillaGilla