Har ABBA sålt sina scenkläder?

Igår efter jobbet var Jaja och jag på Sats och tränade. Och jag tog i för allt vad jag var värd när jag tränade mage och rygg. Var helt darrig i magen hela kvällen sen. Körde en massa annat oxå, men magen var det som kändes mest.

När jag kom hem så satte jag mig framför TV:n och slötittade ett tag. Pratade med Pappsen som ringde och talade om att nu funkar hans telefon igen. Den la av i helgen, och Systeryster hjälpte honom beställa nytt SIM-kort. Kändes så där att veta att han inte kunde ringa ut, bara skicka sms. Jag skrev att behöver du hjälp så skicka sms så ringer jag ambulans. Men nu är det som det ska igen!

Sen la jag mig och läste innan jag somnade. Och inatt har jag sovit bra! Så skönt!!

Jag har en granne, en ung tjej, som bor högst upp. Hon brukar ofta smälla igen sin dörr och springa ner för trapporna. Och nu har hon nya skor. Och av oljudet att döma har hon köpt Björn Ulveus platåskor som han hade när de tävlade med Waterloo. Alltså det låter H Ö G T! Och ska man iväg hemifrån i ottan kanske man själv borde tänka på att inte låta så högt i farstun? Kan jag (Surtanten) tycka… Som ofta vaknar av hennes avfärd när jag själv har sovmorgon.

2 reaktioner på ”Har ABBA sålt sina scenkläder?

  1. Jag hade sagt till den där tjejen att det låter fördjävla mycket när hon sticker iväg på morgnarna 👿

    Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s