Plan B

Planen var att åka till Ikea igår. Skulle bara åka hem med bänken, böckerna, nattväskan och det andra jag hade med från Anita. Men oj som mitt hem saknat mig. Jag kunde inte bara lämna det igen. Så jag stannade hemma och bara gjorde i princip ingenting. Läste lite, kollade på serier på TV och hade det bra. Så skönt att bara göra vad som faller en in.

Jag har tänkt slänga ut garderoben jag har i sovrummet och köpa Malmen-byråer på Ikea i stället. Och nu när Anita och Håkan rensar hemma inför sin flytt så får de 1, eventuellt 2, såna byråer över. Hur bra är inte det? Så jag ska rensa i min garderob, tror det är en hel del jag skulle kunna göra mig av med i den, sånt jag faktiskt aldrig använder. Och så ska jag köpa en ny säng. Så därför tänker jag ta mig till Ikea idag i stället och provligga sängar. Ändå rätt behagligt, ge sig iväg för att gå och lägga sig, liksom. He he!

4 reaktioner på ”Plan B

  1. Tack för att även du tycker att ens hem behöver en😂 så underbart! Lycka till med sängköpet! Det är så rackarns underbart att rensa och ge bort till andra och även att få saker!

    Gilla

    1. Japp, kunde inte överge hemmet när jag just sovit borta 2 nätter. 🤪
      Det känns så himla bra när man väl kommer igång och rensar, och är det når helt och fräscht så känns det bra om nån annan vill ha det.

      Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s