Igår kånkade jag upp extrasängen och elementskydden för trapporna hemma. Idag ska jag kånka elementskydden till grovsoporna.. De funkade inte hos mig, tyvärr. Jag hade ju mätt och visste att de var för höga, men tänkte att det inte skulle göra något. Men nä, det såg inte bra ut. Så synd, för de är fina!
Sängen får vara kvar, i alla fall. Ställde den mot väggen i kontoret/matsalen/gästrummet och klädde in den med ett överkast. Funkar!
Sen så tog jag vattenkannan och vattnade alla växter, tog bort döda blad och pysslade om dem lite.
Och så tog jag bort gammalt nagellack och målade på nytt. Tog 2 av de nya, men är inte nöjd med det ljusa.

Tycker det ser ut som målarfärg, eller tippex. Ser bättre ut på bild än i verkligheten.
Senare började jag se på en ny serie på Viaplay. Baserad på verkliga händelser, Ticket to freedom. (Eller heter den Passport to freedom??) Den handlar om en anställd på Brasiliens konsulat i Hamburg under andra världskriget som hjälper judar att fly. En så modig kvinna! Riktigt bra! Och jag tycker de hade så snygga kläder på 40-talet! Ja, det var väl kanske inte det viktigaste. Hahaha!