Ju mer jag tänkt på de här extra 8 000 kronorna som tillkom för tanden, ju mer fel tycker jag de gjort.
1: om man ber om ett kostnadsförslag så är ju det för att få veta vad det kostar.
2: vem har nånsin hört talas om att man får ett kostnadsförslag på en del av produkten eller behandlingen?
3: kan man kräva att jag, som lekman, skulle förstå av kostnadsförslaget att själva tanden inte ingick?
Jag har nu mejlat kommunens konsumentvägledare och frågat. Skickade med bild på kostnadsförslaget. Tur att jag hade det kvar! Trodde ju det var slutbetalning och att jag så klart inte skulle behöva det mer.
Jag kanske måste betala, men jag vill i alla fall kolla upp om det verkligen är rätt! Jag har filat huggtänder! Hehe

Sånt där blir man ju galen på. Som om att man vill att dom gör allt förarbete i sen skippar tanden. Helt orimligt. Hoppas du får lite stöd från konsumentvägledaren. Heja dig!
GillaGilla
Ja men, den på ett sätt, viktigaste biten. Eller i alla fall så är ju allt innan helt i onödan om jag sen inte har råd med tanden!
GillaGilla
Heja! På dem bara 💕
GillaGilla
😉👍
GillaGilla
När man får ett kostnadsförslag så ska ju alla kostnader vara med , annars hade man kanske valt ett annat allternativ.
Här hittar man lite nyttig info:
https://www.1177.se/Stockholm/sa-fungerar-varden/lagar-och-bestammelser/rattigheter-inom-tandvard/
GillaGilla