Idag när jag kom ut på gården får jag syn på det här.
Ca 1 1/2 dm i diameter. Vad har vi för mastodontfåglar där jag bor?? Eller har nåt annat djur lagt den där? Vill jag i så fall veta vad för djur? Scary….
När jag sen kommer in i tunnelbanans biljetthall så luktar det bajs. Verkligen, bajs, som om nån satt o sket nånstans. Yääääck! Och när jag kom ner på perrongen så stank det ännu värre!! Så äckligt! Alla stod och höll för näsan. Som tur var kom tunnelbanan snabbt, men det känns som jag har den där lukten i näsan.
Igår var jag hos VDn efter jobbet, och vi köpte sushi och åt. Så gott! Det var länge sen jag åt det. Sen satt vi i hennes lummiga vardagsrum med tända ljus och drack te.
Man hade ju trott att man skulle kunna sitta ute när det är mitt i sommaren, men då får man väl ta på sig överlevnadsoverall….
Vi hade i alla fall mysigt, och satt och babblade länge. Innan jag gick så kom Gudsonen hem så jag fick krama lite på honom. Mysigt! Nästanguddottern är utomlands med kompisar, och VDmaken bortrest, så vi hade huset för oss själva hela kvällen. Ja, de där 2 med päls var ju hemma så klart!


