Träna, eller inte träna…

…Det är frågan! Jag var och hämtade ett schema över öppettiderna för Curves under påsken i torsdags. Och de hade öppet 2 timmar på förmiddagen varje dag utom 1 då de istället hade öppet 2 timmar på eftermiddagen. Hade alldeles bestämt för mig att det var idag de hade öppet senare. Så jag satt i godan ro på min platta bakdel i solen och läste och pratade i 1 timme (!!) med Carina i telefonen, och surplade lattekaffe och åt mellanmål. Och bara njöt! Kände mig ändå nöjd med planen att jag skulle gå och träna sen.

Kastade just ett öga på lappen med öppettiderna. Det var igår det var öppet på eftermiddagen. Nä, men hoppsan då…..

Jag skulle så klart kunna gå och träna på Fitness 24seven, men jag känner mig liksom inte lika bekväm med att gå dit ensam. Fånigt, jag vet! Men så är det. Kanske ska kolla med Husfruen om hon ska träna?

8 reaktioner på ”Träna, eller inte träna…

  1. Bara kolla med husfruen. Här har jag öst och förflyttat ett 20 tal skottkärror fulla med jord så det borde vara värt minst ett pass på gymmet 😉

    Gilla

  2. Duktiga de som tränar. Men själv tycker jag att det är skittråkigt. När……en promenad blir min träning.
    Ha en jättefin ny vecka nu.

    Kramkram.

    Gilla

Lämna en kommentar