Jag behöver nytt recept på mina antideppiller. Förut har jag bara kunnat ringa min läkare så har han fixat det. Men inte nu! Kom inte direkt till doktorn på telefonen, och det behöver ju inte vara så konstigt, han kan ju sitta upptagen. Men sen när jag pratade med en sköterska så sa hon att han behöver träffa mig. Det är visserligen 1 år sedan vi sågs, men han känner mig och han vet att jag behöver äta mina piller. Och mår jag sämre så bokar jag tid. Men icke! Nu var det nya regler, här skrivs inte recept utan ett personligt möte längre.
Jag blir lite kluven, det är klart att man inte bara ska skriva ut medicin hur som helst. Men nu kan jag tycka att efter alla år så känns det onödigt med ett läkarbesök när jag bara behöver ett recept, inget ska eller har ändrats. Men, men, det är ju bara att boka in, så nästa måndag innan jobbet ska jag träffa läkaren. Han är bra, så det är inget problem, jag träffar honom gärna, det känns bara som lite onödigt.
Vädergudarna är ju hyffsat hänsynsfulla i alla fall. En dag under helgen fick vi sol! Och det hade ju varit typiskt om det var strålande vackert väder idag, måndag. Men då är de så hänsynsfulla att de ordnat mulet idag!

Hello mitt hjärta. Jag går in på vårdguiden och beställer när jag vill ha mera. Lätt och smidigt. Kram
GillaGilla
Kram!! Längtar efter dig, dags att ses snart!
GillaGilla
Hur har du det imorgon?
GillaGilla
Vi kan höras på sms
GillaGilla
Det gör vi!! Kram
GillaGilla
Hmm fanns nog ingen som behövde tiden bättre. Att förstå sig på sjukvården kan få en sjuk.
GillaGilla
Så sant, så!!
GillaGilla
Är det bara hos dig var du vet eller nationellt? Jag tycker inte att det är okej. Jag får smärtstillande utskrivet, ca. varannan månad då jag ringer och spelar in ett meddelande om vad som ska fyllas på.
Fick ett brev från landstinget idag att de byter ut Panodil/Alvedon 500 mg. På recept mot Panodil/Alvedon 1 g. för att det är så mycket billigare. Det tycker jag var personlig som bra info!
GillaGilla
Kan vara lokalt, vet ej. Och det var ett år sedan vi träffades, så det spelade nog oxå in.
GillaGilla
Så besvärligt och onödigt kan tyckas att behöva gå till doktorn. Men kanske ska du se det som något positivt. Doktorn kanske vill prata om att det kommit något nyare läkemedel som är bättre? Jag äter Citalopram sedan många herrans år, har försökt lägga av men efter några veckor är jag så ur slag så jag nästan klättrar kring väggarna. Serotoninhalten måste bli för låg har jag räknat ut. Ha en fortsatt fin vecka
GillaGilla
Ja jag tänkte så oxå. Man får väl anta att det är för mitt bästa.
Jag kan vara utan ett tag, sen dippar jag igen, så nu har jag slutat testa att gå ur dem. Äter Venlafaxin sedan många år, och mår bra med dem.
GillaGilla
Sedan ett par år tillbaka så ska ett läkarbesök ske 1 gång/år när det gäller läkemedel. Personligen tycker jag att det är bra så att läkaren är uppdaterad kring ens situation och även som nämns ovan, om det kommit ngt nytt läkemedel eller om man behöver höja/sänka sin dos 🙂
GillaGilla
Jo, det kan nog vara bra oxå.
GillaGilla