Igår flöt det på så himla bra på jobbet! Jag jobbade hemma, och hade kontakt via datorn med kollegorna, och vi fördelade arbetsuppgifterna mellan oss. Och vi fick gjort allt vi skulle och dagen försvann i ett nafs! Kändes så bra!
Efter jobbet åkte jag iväg till en restaurang och mötte Anita. Det var LÄNGE sen vi sågs, så det var verkligen kul att träffas! Vi hade så klart massor att babbla om och uppdatera varandra om. Hon visade bilder på deras nya utekök på landet. Såg superfint ut! Och vovvarna, så söta! Så klart!
Maten var jättegod, och jag har med mig hem så jag har lunch idag. Gravad lax, färskpotatis och sås och lite grönsaker. Mmmm!
Drgudsonen har bara 1 år kvar på sina medicinstudier, sen är han AT-läkare. Otroligt! Jag är full av beundran att han orkar plugga, och även hans sambo pluggar. Så duktiga, båda två!
Nästanguddottern mår bra och har skaffat nytt boende. Så skönt att de mår bra och har det bra. De är ju lite mina ungar, jag har ju varit med sen de var bebisar.
Anita och jag har gått igenom både det ena och det andra tillsammans, även om det mest varit skoj. Men vänner som finns där även i tuffa tider är värdefulla. Och jag har tur som har såna vänner, det är jag så tacksam för!
Så det var verkligen kul att ses igår och jag lever liksom kvar lite i den härliga känslan idag. Fantastiskt hur olika saker kan påverka humöret under rätt lång tid.
