Innan min nacke bestämde sig för att bråka med mig så bokade Lollo och jag biljetter till Candlelight, en konsert i ljuset av enbart tända ljus (batteridrivna).
Och nu kände jag att jag avbokat tillräckligt många saker! Jag testar!
Vi möttes först på Basta och åt middag tillsammans.

Jag tog en smarrig pizza och Lollo en pasta.
Så mysigt att ses och sitta och babbla! Fina Lollo!
Sen tog vi en taxi till Skeppsholmen och Eric Ericssonhallen, gamla Skeppshomskyrkan. Så vacker lokal!
Konserten var en tribune till Queen och Rosa kvartetten spelade enbart deras musik.

Vi var en aning skeptiska innan de började. Queens musik med enbart stråkar?? Men det var så fint!

1 timme gick så snabbt. Även om jag vid det laget började få ont… Satt mest med huvudet sänkt för att lätta på trycket mot nerven.
Vi gick ner till Grand efteråt och där haffade vi en taxi. De släppte av mig vid centralen så tog jag tunnelbanan hem och Lollo fortsatte i taxin.
Orkade tyvärr inte sätta mig och ta en drink eller ett glas vin efteråt. Det hade varit mysigt, men då hade jag ont och ville bara hem.
Så sammanfattar jag kvällen så, JA det gick! Fick jag ont? Ja. Var det värt det? Ja.
Jag fick ändå inte så där hysteriskt ont som jag fick förut, så det kanske går åt rätt håll i alla fall?!
