Systeryster och jag åkte en sväng till pappsen igår. Han blev mycket glad för Fiaten med choklad i.
Sen mötte vi de andra på kyrkogården och tände ljus i minneslunden.

Och så gick vi en promenad i snön.


Sen hem till Bror och Svägerskan och fixa lunch. Svägerskans mamma kom till lunchen.
Senare kom Fastersfina med sin familj. Och då skulle så klart tomten komma. Och yours truly skulle vara tomte. Så jag och Bror gick ut i förrådet och klädde på mig utstyrseln. Bror gick in och jag skulle gå runt vid huset med ljuslykta och säcken med klappar. Tyvärr såg jag knappt. Och dessutom så halkade byxorna ner under kudden, som skulle vara en tjock mage, så byxorna var nere vid fotknölarna efter 3 steg. Oj då….
Svågern öppnade när tomten knackade på dörren, så han fick börja med att klä på tomten så att han var presentabel när barnet såg honom.

Gammelfastersfina var så glad att tomten kom!


Svägerskan har pyntat så fint lite överallt.



Gammelfasterslillfina är en riktig goding!


Vi hade en så mysig julafton.






När Fastersfina med familj åkt hem så kollade vi på Tomten är far till alla barnen, den är lika rolig varje år!
Och så gjorde jag en Yule mule.


Svågern hjälpte till att räkna alla centiliter gånger så många vi var. Matte är inte min grej… Drinken blev riktigt god!
Svea är en sån sötnos!

