Hemma och stökar

Igår fixade jag hemma med en del hushållsbestyr. Disk, plocka med saker och så vidare. Sånt där som inte är så kul men som behövs göras. Sen la jag mig i soffan och läste på eftermiddagen. Rätt nöjd med att fått lite gjort.

Framåt kvällen så la jag en ansiktsmask.

Man är ju som vackrast med grönt klet i hela ansiktet. Hehe! Den här ska vara bra för att tömma porerna, och kanske kan jag se att de på näsan ser bättre ut. Jag vet inte, men nån slags nytta gör den säkert!

Nettis hade ju med sig svamp i fredags, och det blev massor över. Som jag fick behålla! Så även igår blev det kantarelltoast.

Igår hade jag ingen grädde på dem utan enbart salt, peppar och en liten gnutta vitlök. Så himla gott!

Idag börjar jag jobba heltid igen. Det kommer gå bra, nacken är läkt och jag har ju inget ont mer. Men jag kommer antagligen bli trött framåt eftermiddagen. Ögonen i kors, typ.

Lämna en kommentar