Lila löste det!!

Igår hade vi teammöte och då börjar vi alltid med ”laget runt” , då var och en berättar hur läget är. Om man mår dåligt, om man mår bra, nåt särskilt som hänt främst på jobbet men även privat.

Jag sa att allt var bra, men att jag tyckte att min hesa röst borde skärpa sig. Det är ju mycket bättre, men jag är fortfarande hes. Då frågar Lila om jag kanske är pollenallergisk? Det är tydligen jättehöga halter nu. (Trots att det ju inte direkt känns så vårligt ute) Hon kan bli kraxig av det. Och då föll ju liksom flera pusselbitar på plats! Man kan bli trött när man är allergisk. Och det kan man ju verkligen säga att jag är! Och de tabletter jag äter mot nervsmärtan blir man ju oxå trött av, så det är ju inte konstigt att jag somnar här och där!

Dessutom har jag tyckt att ögonen känts lite som dimmiga eller nåt. Som att jag är nyvaken hela tiden, liksom. Och det kan ju så klart oxå vara pollenallergi!

Lila tipsade även om en allergimedicin, som man inte blir trött av. Så efter jobbet var jag in på apoteket och köpte Allegra och tog en tablett när jag kom hem. Och om det var placebo eller om den faktiskt hjälpte vet jag inte. Men nog tyckte jag ögonen kändes bättre i alla fall igårkväll!

Vi tackade även av Lady Boss igår. Hon har fått ett vikariat på 1 år som processägare på en annan avdelning. Så tråkigt, för oss, men kul för henne så klart. Jag tror det kommer passa henne jättebra!

Till att börja med så kommer hennes chef vara tillförordnad. Och vem är det då? Jo, Big Boss! Det gillar Lila och jag, som ju haft honom som närmsta chef förut.

På kvällen hemma så kollade jag på en miniserie, inspirerad av verkliga händelser. Stateless, på Netflix. Den var riktigt bra!

Lämna en kommentar