Nu gick det så där bra igen….

Skyndade hem efter jobbet för att se mina nya vitvaror. Firman som levererade dem ringde på dagen för att fråga om jag var hemma, och jag talade om att jag satt nyckeln i tuben på dörren. Fint, sa de, och vi la på.

När jag kommer hem tar jag snabbt av mig skorna och går in i köket. Eeeehhh, nääää…. Det är min gamla spis. Och kyl och frys. Vad fasiken?!

Messat numret som ringt mig att de ju inte bytt vitvarorna? Får självklart inte svar, det var ju efter arbetstid. Suck!

Sen börjar jag fundera… Vänta lite, jag hade hängt i tuben en nyckelknippa där även brickan som låser upp porten sitter. Går till ytterdörren och testar. Oj .. Den går inte att få ut genom tuben!! Så då var det ju inte så konstigt att de inte kommit in.

Jag får försöka ringa dem idag och dels be om ursäkt, och så höra när de kan komma tillbaka. Suck!

Lämna en kommentar