Dansar ut julen

Nåja, dansar gör jag väl inte direkt. Men jag började plocka bort de få julsaker jag haft framme igår. Nu står stakarna och tomtarna på bordet i lilla rummet. De ska upp i ett överskåp oxå. Det får bli idag.

Läste mycket igår. De böcker jag skickade efter, Hammarby serien av Carin Gerhardsson, har kommit. De är så bra! Jag kunde inte sluta läsa, så det blev ett gäng sidor igår.

Sen började jag se på en ny serie på TV4+, Dunkla minnen. Eller om det var på en annan kanal….? I alla fall så är den riktigt bra! En fransk serie, och jag känner igen flickan i huvudrollen så väl. Så duktig skådespelare! Men jag kan inte komma ihåg vad jag sett henne i förut.

En lugn hemmadag blev det alltså igår. Var inte utanför dörren alls. Skönt ibland, att bara vara, inte göra nåt särskilt och bara var själv.

Lämna en kommentar