Igår var jag hembjuden till Husfruen och Husmaken på middag. Det var första gången jag var hem till dem, och de bor så himla fint!
De hade bjudit några andra vänner oxå, som jag träffade för första gången, och de var oxå supertrevliga.
Den vackra värdinnan och Gert.
De bjöd på så god mat! Husmaken hade rökt kyckling i grillen och till det fick vi päron med bla mögelost på. Jag gillar egentligen inte mögelost, men de här päronen var så goda! Vi fick oxå babbaganosh (som jag varken vet hur det stavas eller vad det är i) som var supergod och en broccolisallad till. Mums!! Och brieost som varit in i ugnen med nötter och nåt mer ovanpå, till efterrätt. Mmmmm!
Hussonen och Lena njuter av god mat och trevligt sällskap.
Efter maten satte vi oss i sofforna med kaffe/te och avec. Då satte det stora mysteriet igång. En kork till en flaska bara försvann! Det kröps runt på golvet, lyftes på stolar och flyttades på grejer.Men den var som uppslukad! Det såg rätt kul ut med 2 vuxna män som kröp runt på golvet med rumporna i vädret!!
Det röktes vattenpipa utan tobak oxå. Smakade tydligen mentol, jag fegade och testade inte.
Jag älskar människor som man kan skratta ihop med ena minuten och prata om livets allvar med i nästa minut!! Och så var det igår. Många, goa, skratt och även lite allvarligare samtal i en härlig blandning!
Husfruen och jag har som tradition (för det var andra gången igår) att ta en mongoselfie på oss när vi ses!







Korken låg i tillhörande sammetspåse, hur kul som helst med gubbarna som letade och fina Lena som ville klämma på uppstickade rumpor 😉
Så trevligt att du vill komma och leka med oss, det gör vi igen.
GillaGilla
Hahaha! Enda ställe ingen letade på!! Jag leker gärna med er igen!
GillaGilla