Idag mellan 7 och 15 skulle de ju komma och rensa avloppen hos mig. Så jag tömde skåpet under diskbänken igår, och plockade undan i badrummet. Ställde väckarklockan på 7 (på min sena dag!!!) och gick upp och borstade tänderna och tog på en tisha och mysbrallor. Och så tog jag in linserna och hårfön, borste och sprayflaska med vatten i sovrummet. Min plan var att sova ett tag till, men vara redo när de ringde på dörren. Och då skulle jag kunna fixa frillan och sätta i linserna i sovrummet, klä på mig och gå hemifrån. Smart plan!
Så påklädd och med borstade tänder kröp jag i säng igen ca 7.10. Hann inte somna innan jag hör spring i trappen och slammer. 7.25 ringer det på min dörr, så jag kastar mig upp, med håret spretande åt alla håll men i alla fall påklädd, och öppnar. Stänger in mig i sovrummet och sätter i linserna och ska precis börja blöta håret med sprayflarran när de ropar på mig: -Så där, då är vi klara hos dig, hej då!
Men va f*n, kunde de inte ha talat om i brevet att de skulle vara i varje lägenhet ca 5 min?? Då hade jag ju verkligen inte behövt fundera så mycket över hur jag skulle få till frisyren, hur jag skulle göra med frukost och vart jag skulle ta vägen på förmiddagen!
Nu sitter jag och äter frukost, och det känns inte som om jag går och lägger mig en andra gång…

Typiskt hantverkare 😉 Man kliver upp redo mitt i ottan, sen kommer dom på eftermiddagen, ibland prick 7, och ibland inte alls! Struktur verkar inte riktigt vara deras motto 🙂
GillaGilla
Nä inte direkt…. 😈
GillaGilla
Men kära nån :0o
GillaGilla
Allvarliga grejer, det här!!
GillaGilla
Visst är det väl bara typiskt! Har varit med om det en gång jag också när de kom för att rensa fläktsystemet. Tror att de stannade 5 min och jag hade planerat hela eftermiddagen… Ha det gott!
GillaGilla
Så irriterande!!
Ha det bra du med!!
GillaGilla