Recept

Trots att jag sällan lagar mat så har jag lyckats samla på mig en massa recept. För några år sedan så rensade jag bland alla lappar och urrivna tidningssidor och små häften från Arla m.m.
Klistrade eller skrev av recepten i en bok istället. Det blev superbra!

Igår skulle jag skriva inköpslista för att jag ska handla efter jobbet idag. Och skulle kolla vad jag behöver för att göra en mager pajdeg som jag gjort 1 gång förut.
Och på något mirakulöst sätt så har alla urrivna tidningssidor, utskrifter från nätet och lösa lappar kommit tillbaka!! Jag fick rota ett bra tag innan jag hittade en liten gul post it lapp där jag skrivit upp det receptet.
Känns som om det är dags att ta tag i det igen! Rensa bort de jag inte vill ha kvar och sätta in resten i boken.

Varför är allt sånt en never ending story? Man får börja om igen hela tiden, precis som med disk, tvätt och städning. Blä!

Hoppas ni får en bra dag! Fredag idag, imorgon är det sovmorgon! !

4 reaktioner på ”Recept

  1. Du får fuska och klistra in alla lappar och lösa blad I boken I stället…….
    Själv satte jag in alla lösa blad och lappar I en pärm som visst var 4 välfyllda innan jag gav upp och sparade bara de absolut viktigaste recepten. Resten finns numera på server…. Det tog en stund att skriva in lite drygt 4000 recept…….

    Gilla

Lämna en kommentar