I år, igen, så ska jag och familjen fira julafton hos min bror med familj. Och syrran med familj och jag kommer redan kvällen före julafton och sover kvar till juldagen. Det är så mysigt att slappa ihop på kvällen innan, och sen äta julfrukost ihop julaftons morgon, och så hjälpas åt med förberedelserna innan resten av familjen kommer före Kalle.
Vi har alltid knytis, så igår la Systeryster ut en lista med julmat som vi skriver upp oss på, vem som fixar vad, och så tjafsar vi om vilken sort av ditt och datt vi ska ha. Hihihi!
I många år har alla köpt en julklapp för ca 100 kr, och så numrerar vi dem och drar ett nummer var. Vi vuxna, alltså. Till barnen köper vi julklappar, så klart.
Men i år skippar vi det. I stället ska vi allihop köpa en jultröja och ha på oss.
Så idag ska jag kolla i en affär där de tydligen ska ha tröjor med renar och så på. Fniss!! En ny tradition!! Nu måste man ju hitta en ny varje år. Och helst en rolig, och den måste inte vara snygg!
Jag tänker att vi måste ta ett foto på oss allihop varje år, med jultröjorna på oss. Det kommer ju bli skitkul!!
Har ni börjat planera julen? Berätta, hur firar ni?

Morrn.
Jag firar inte jul längre så för mig är ”planeringen” lätt… Ingen alls 🙂
Och det ser ut som att jag sticker ner till Bila Tserkva (Ukraina) över jul och nyår. Där firar dom inte jul men nyår är tydligen viktigt för dom, så det kan vara kul att få uppleva.
GillaGilla
Hoppas du får det bra där med dina vänner! !
GillaGilla
Jag kan inte låta bli att tipsa om en fantastisk kostym. Kolla detta blogginlägg
http://kankaglenreston.blogspot.se/2015/11/in-mall.html
Där finns en bild på en julkostym och några tröjor också.
GillaGilla
Måste genast in och kolla!! 😊
GillaGilla
Hmmm Julafton syrran, knyttis, Julklappar till barnen (under 18) samt 1 till de vuxna som lottas ut. Max 150kr.
Juldagen, vila
Annandag jul Taco’s!
Årets jul och de som oftast inträffar. Är dock dottern hemma då fira vi jul 🙂
GillaGilla
Låter mysigt!!
GillaGilla
Där mysigt och inte en massa måsten. Om vi bortser från lek med barnen för det anses av barnen vara väldigt viktigt 🙂
GillaGilla
Hahaha!! Så klart det är!
GillaGilla
Vilken jättekul idé 🙂 Kanske borde föreslå något liknande kommande jular.
Mina tre barn kommer och firar jul med mig. Julen är lite svår eftersom min man spelade en så stor roll under firandet men vi klarade av förra julen och känner oss mer redo för glädje den här julen 🙂
Hunden är också viktig på julen och naturligtvis får han också julklappar.
GillaGilla
Förstår att alla högtider blir tuffa! Men jag hoppas ni får det bra tillsammans!!! ❤
GillaGilla
jul kan jag klara mig utan. men käre maken är traditionalist, så det blir lite firande. men vi firar på hotell med helack; lugnt och skönt. men innan dess har vi gett oss en fin klapp, resa till lite sol och värme. det gillar jag bättre än julfirande.
GillaGilla
Ja, sol och värme slår allt!!
GillaGilla
Det behöver ju inte vara en ny varje år! DEN blir ju liksom jultröjan 🙂 Den ska endast användas juletid! Puff!
GillaGilla
Jo, det är ju superkul att fota oss varje år med nya, fula tröjor!!
GillaGilla
Puff
GillaGilla